Twórcą szkoły karate Shōtōkan jest Gichin „Shoto” Funakoshi, skromny nauczyciel, potomek samurajów, człowiek z wielką wiedzą i kulturą osobistą, pierwszy nauczyciel karate w Tokio. To on przyczynił się do rozpowszechnienia tej sztuki walki wręcz w całej Japonii. Urodził się na Okinawie w 1869 r i już jako 11- to letni chłopiec rozpoczął naukę karate
u dwóch największych mistrzów ówczesnych czasów. W odróżnieniu od wielu innych mistrzów z Okinawy mówił i pisał po japońsku, a nie w dialekcie z wysp.

”Shoto” to pseudonim literacki, którym podpisywał swoje wiersze i sentencje kaligraficzne Funakoshi. Oznacza dosłownie „fale sosen” albo „zapach sosen” – drzew, które zawsze przypominały Staremu Mistrzowi jego ukochaną wyspę Okinawę. Wyraz „Kan” oznacza budynek, pawilon, siedzibę, w tym przypadku dojo. „Shoto-kan” – „ośrodek Shoto”
(w domyśle „budynek, gdzie naucza Shoto czyli mistrz Funakoshi”). Z czasem nazwa ta przylgnęła do największego stylu karate, jaki rozwinęli uczniowie mistrza Funakoshi
i ich kontynuatorzy. 

Kihon – podstawowe techniki karate, doskonalenie technik.
Kata – techniki karate w układzie, forma „walki” z pozorowanym przeciwnikiem. Doskonalenie płynnego wykonywania technik obrony i ataku.
Kumite – walka sportowa, walka z przeciwnikiem rzeczywistym.